V sredo, 26. februarja 2025, je v Kulturnem domu Šentjošt potekalo pogovorno omizje ob 35. obletnici ustanovitve Demokratične opozicije Slovenije (DEMOS) z naslovom “Temelji slovenske demokracije in samostojnosti”. Dogodek je organiziralo Združenje za vrednote slovenske osamosvojitve (VSO) v sodelovanju s Kulturno prosvetnim društvom Šentjošt.
Dogodek je združil starejše, ki se osamosvojitve še živo spomnijo, ter mlade, ki same osamosvojitve niso doživeli. Dvorana je pokala po šivih, na prvo oko bi znala trditi, da se je v dvorni zbralo okoli 400 ljudi. Obiskovalci so bili predvsem domačini, Šentjoščani ter prebivalci sosednjih krajev.
Prireditev je otvoril Matej Matija Kavčič z recitacijo verzov Prešernove Zdravljice, sledila pa je slovenska himna, ki jo je v čast Sloveniji zapela celotna dvorana. Dogodek je povezovala Klara Keršič, ki je gostom zastavljala vprašanja in uvodoma predstavila teme pogovora. Ob robu dvorane so bile razstavljene fotografije iz preteklosti, prikazujoče dogajanje v Šentjoštu v času pred osamosvojitvijo in med delovanjem DEMOS-a.
Med govorci so bili Alojz Peterle, prvi predsednik slovenske vlade; dr. Dimitrij Rupel, prvi zunanji minister Slovenije; Janez Janša, minister za obrambo v Demosovi vladi; Janez Podobnik, nekdanji poslanec in minister za okolje in prostor; ter Igor Bavčar, prvi minister za notranje zadeve. Dogodka sta se udeležila tudi podžupanja Ana Oblak in poslanec Anže Logar.
Janez Janša je med svojim nastopom delil spomine na čas, ko je bil v zaporu, in poudaril, da je prejel številna pisma podpore, med katerimi so bila mnoga nepodpisana zaradi strahu pošiljateljev. Posebej je izpostavil podpise iz Šentjošta, kar je po njegovih besedah izkazovalo pogum tamkajšnjih prebivalcev.
Dr. Dimitrij Rupel je govoril o zgodovinskem kontekstu pred osamosvojitvijo, delil izkušnje iz pogovorov z državljani drugih držav in opozoril na možnost nove hladne vojne. Izrazil je željo, da bi Slovenija napredovala, ter poudaril, da je Evropska unija trenutno v obrambnem položaju.
Igor Bavčar je izpostavil, da je slovenska politika iskala okolje, v katerem bi se počutila varno, kar je primerjal z iskanjem ustreznega mednarodnega okolja za Slovenijo. Opozoril je na možnost razpada trenutnih mednarodnih struktur, kot je EU, in potrebo po iskanju načinov za zagotovitev varnosti Slovenije v takšnih okoliščinah.
Janez Podobnik je poudaril pomen sprave v slovenski družbi in potrebo po dostojnem pokopu žrtev preteklih režimov. Izrazil je željo, da bi se to vprašanje preneslo na evropsko raven, kjer bi lahko našli rešitve za slovensko družbo.
V drugem delu omizja so govorci razpravljali o nalogah starejše in mlajše generacije za izboljšanje Slovenije. Alojz Peterle je opozoril na neuspešno tranzicijo in potrebo po reševanju temeljnih vprašanj, kot je sprava. Janez Janša je poudaril, da nekatere stvari ne bodo rešene same od sebe in da je potreben aktiven pristop, ter izrazil zaskrbljenost nad trenutnim stanjem v državi.
Dogodek je zaključila razprava z vprašanji iz občinstva, ki so se nanašala predvsem na aktualne politične teme, g. Janša pa je navzoče povabil še k podpisu zahteve za referendum o Zakonu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti.
M. D.
Foto: Vid Klančar