Odziv na delavnico o splošni varnosti

V okviru naše univerze smo januarja v sodelovanju s Policijsko postajo Vrhnika že tretjič zapored organizirali delavnico na temo splošne varnosti. Moderatorica je v imenu univerze nagovorila prisotne ter se jim zahvalila za udeležbo, saj s tem potrjujejo pomen obravnavane tematike za skupno sobivanje.

Uvodoma so udeleženci razpravljali o občutku varnosti v svojem kraju. Vsi so izrazili pozitivno mnenje, kar predstavlja pomembno sporočilo z vidika splošne varnosti. Sledila je predstavitev gospoda Janeza Kavčiča, rajonskega policista, ki je prisotne seznanil z aktualnim dogajanjem na Vrhniki in v okolici v povezavi z varnostjo občanov.

Med ponavljajočimi se tematikami je bila tudi tokrat zaščita krajanov pred krajami in vlomi.

Nekdaj so nepridiprave prepoznali po obleki in govorici, danes pa so metode prevarantov veliko bolj prefinjene. Na delavnici smo razpravljali tudi o tem, kako naj se občani obnašajo ob obiskih oseb, ki se predstavljajo kot potujoči trgovci, predstavniki telekomunikacijskih podjetij ali komunalnih služb, njihov dejanski namen pa je tatvina. Pomembno je, da neznancev ne spuščamo v svoje domove brez ustreznega nadzora.

Med kriminalnimi dejanji narašča tudi število vlomov v avtomobile, pri čemer izstopa Tankovska cesta na Vrhniki. Vlomilci pogosto ne razbijajo stekel, temveč upognejo vrata, zaradi česar vlom sprva ni takoj opazen. Za zaščito pred vlomi je priporočljivo denarnice, torbice in druge vrednejše predmete pospraviti na varno mesto, da ne pritegnejo pozornosti vlomilcev.

Po besedah gospoda Kavčiča se je mladostniški vandalizem, ki je bil predmet razprave na prejšnjih dveh delavnicah, nekoliko umiril. K temu sta gotovo prispevala uvedba varnostnika v trgovskem centru ter namestitev videonadzora na tržnici. Občina Vrhnika je v lanskem letu začela iskati primeren prostor za mladinsko dejavnost in organizirala posvet, ki se ga je udeležilo veliko zainteresiranih občanov. Upamo, da bodo kmalu znani tudi konkretni predlogi lokacij.

Kljub temu pa ostaja zaskrbljujoč porast uporabe drog med osnovnošolci. Policija je evidentirala skupino, ki se ukvarja z razpečevanjem drog in pri tem uporablja skuterje, kar otežuje njihovo izsleditev. Policija poziva občane k večji odzivnosti in spodbuja anonimne prijave na ustrezno telefonsko številko 080-1200.

Gospod Kavčič je ponovno poudaril pomen vzgoje v družini in opozoril, da starši pogosto ne preverjajo, kako njihovi otroci porabljajo žepnino. Svetuje, naj bodo starši pozorni na morebitno nenavadno porabo denarja, saj mladostniki lahko sredstva porabijo tudi za prepovedane droge. Pogosto se zgodi, da starši nimajo realne slike o morebitni uporabi drog pri svojem otroku. V zvezi s tem je bilo izpostavljeno, da lahko starši v lekarnah kupijo test za ugotavljanje prisotnosti drog.

Največ časa smo na delavnici namenili ozaveščanju o bančnih spletnih prevarah. Pri izvajanju e-bančnih transakcij je nujno preveriti verodostojnost pošiljateljevih zahtevkov in se ne odzivati na sumljive pozive v imenu banke. Po mnenju gospoda Kavčiča se v zadnjem času pogosto dogaja, da se denarna sredstva pomotoma nakažejo na napačne račune. Pošiljatelji namreč niso dovolj pozorni na številke računov, ki na prvi pogled delujejo pravilno, vendar vsebujejo namerno spremenjene številke. Na Policijski postaji Vrhnika opažajo porast takšnih prevar, še posebej pri poslovanju med podjetji.

Delavnico smo zaključili s predlogom, da združimo moči Policijska postaja Vrhnika, naša univerza ter uredništvo Našega časopisa, in v prihodnje pripravimo krajše prispevke za večjo ozaveščenost krajanov o nevarnostih e-bančnih prevar.

Policijski postaji Vrhnika se zahvaljujemo za sodelovanje in upamo, da bo delavnica postala tradicionalna.

Dr. Katica Pevec Semec, moderatorica delavnice