Opravili inventuro dela in usmerili pogled v prihodnost

»Za dosežki v letu 2024 stoji nepredstavljivo veliko organizacijskega in strokovnega dela, veliko žrtvovanega prostega časa ter tudi veliko denarja. Vse to je bilo mogoče opravljati zaradi vere v poslanstvo učenja; radosti, ki jo prinaša učenje, pripadnosti učenju in učečim se osebam«. Tak bi lahko bil povzetek zbora članov Društva DVIG v marcu 2025.
Opravljeno delo je najlažje in najhitreje predstaviti, če rečemo, da smo vse postavljene cilje in dogovorjene programe uresničili. Ali če rečemo: izpeljali smo »100 %« dogodkov. V DVIG-u ocenjujemo svoje delo še drugače: z učnimi dosežki, ki jih študentje sami ocenjujejo. Kjer je primerno, jih ugotavljamo tudi s testi znanja in s preverjanjem ter z vplivom naših projektov na skupnost. Kaj ima torej skupnost od naših izobraževalnih dejavnosti? Ocene so po obeh vidikih lepe, ponosni smo nanje. V tem prispevku bom povzela le tiste dosežke, ki so obogatili tudi našo skupnost.
DVIG-ov paradni konj so študijski krožki.
ŠK Enajsta šola s filmom je prinesel v Občino letni kino in po 80 obiskovalcev na vsaki predstavi: Sreča na vrvici in Pastirci. Letni kino ostaja, saj je plačilo projekcij prevzela OLD.
ŠK Vodni viri na Logu je prinesel v Občino vodno učno pot Vodna zajetja na Logu. V ŠK so delovali člani DU Log. Vse imajo pripravljeno za označevanje vodne poti: postavitev 10 označevalnih tabel in 15 manjših lesenih smerokazov. V OLD gojimo veliko ambicijo, da bo Občina prevzela skrb za ohranjanje vodnih virov kot pomembno kulturno tehnično dediščino.
ŠK Mi in podnebne spremembe
Podnebne spremembe in prehranska samooskrba so visoko na prioritetni lestvici tudi v Sloveniji. Člani ŠK že dobro poznajo svoj vpliv na podnebne spremembe, svoje možnosti za povečanje samooskrbe s hrano (sonaraven način pridelovanja hrane, urejanje zeliščnega vrta, pridelava česna). Novo pa je spoznanje, da je pridelava hrane na vzorčnih kmetijah hkrati pomembna kulturna dediščina (Grilova kmetija v Velenju). Kar nekaj novosti smo člani že vpeljali na svoje vrtove, navdušili zanje znance in prijatelje, kot ambicija pa ostaja ustanovitev vzorčnega vrta v Občini.
ŠK Enajsta šola o antiki
ŠK združuje člane, ki verjamejo, da poznavanje preteklosti omogoča razumevanje dogajanj v sodobnem svetu. Poglobili smo se v čas Vzhodnega rimskega cesarstva in njegove prestolnice Konstantinopla. V ŠK člani in obiskovalci predavanj poglabljajo svoje znanje o antiki, ki je pustila močne sledi tudi v naših krajih.
Bralna krožka (odrasli in otroci 4–7 let: Od pravljice do lutke)
Njuno dejavnost lahko merimo s številom prebranih knjig, ustvarjenih lutk in likovno-literarnih del otrok, številke so res impresivne. Še bolj pomemben je njun vpliv na kulturno podobo naše občine in širše: v počastitev Nacionalnega meseca skupnega branja, s katerim želijo nacionalni pokrovitelji zadrževati nadaljnji upad bralne pismenosti in bralne kulture pri nas, smo izpeljali: medgeneracijsko literarno popoldne v Cankarjevi knjižnici na Vrhniki, sodelovali v projektu CKV Skodelica literature za lepši dan in v sodelovanju s Kolesarskim društvom MDD ustanovili Gozdno knjižnico Ferjanka.
V okviru občinskega praznika, TLK in TVU smo pripravili: ogled dokumentarnega portreta pesnika Tomaža Šalamuna; literarni večer s Helgo Mračnikar o njeni knjigi Mamin glas in pogovor z gostom Hanzijem Filipičem, glavnim urednikom Mohorjeve družbe v Celovcu, ter pogovor z Dušico Kunaver, avtorico naj knjige leta 2023: Sto slovenskih ljudskih. Objavljali smo Dnevnik bralnega krožka v Našem časopisu (Dragica Krašovec).
Z obžalovanjem pa spremljamo projekt Izvajanje učne pomoči našim osnovnošolcem. Projekt stagnira, čeprav težko verjamemo, da v naši OŠ ni otrok, ki potrebujejo pomoč pri matematiki, slovenščini in angleščini. Na naše pobude glede pomoči ni pravega odziva, zato nas tudi zapuščajo mentorji, ki odhajajo tja, kjer jih socialne službe prosijo za pomoč.
Tudi v letu 2024 smo praznovali mednarodni dan moških, tokrat s predavateljem dr. Andrejem Perkom. Na srečanju smo izmenjali stališča o ključnih izzivih sodobne družbe, ki na novo opredeljujejo pojem spola, družine in tradicionalnih družinskih vrednot. Predavatelj je nedvoumno sporočil, da ni mogoče zanemarjati pomena razlik med vlogo moškega – očeta in vlogo ženske – matere; da so tradicionalne vrednote pomembne za stabilnost in zdrav razvoj otrok.
Največjo rast v letu 2024 so doživeli tuji jeziki, tradicionalnim tečajem angleščine, španščine in ruščine so se pridružili italijanščina, francoščina in nemščina.
S Programom 2025 nadaljujemo vse dosedanje izobraževalne dejavnosti, načrtujemo izdajo Pogovorov št. 9 in Kolo življenja 2024; uvajamo pa dve novosti: knjižnico pod krošnjami in umovadbo, program za ohranjanje in razvijanje kognitivnih sposobnosti starejših.

Olga Drofenik, Društvo DVIG