Borovnico čistilo več kot 300 občanov

Tudi letos so se zbrali prostovoljci na prvo aprilsko soboto in kot je povedala glavna organizatorka Špela Grohar, je poleg samega čiščanje ključna aktivna participacija občanov. “Posamezniki in organizacije imajo v tem čudovito priložnost, da kolektivno naredijo nekaj pozitivnega za svoj kraj.” 

Poleg čistilne akcije, ki je potekalo po celotni občini, od konca Bistre, Dola, Laz, Brega, Pakega, po centru Borovnice do Dražice, Ohonice in Zabočevega, je v sklopu dogajanja potekala tudi pop-up Izmenjevalnica stvari in servis koles. Sodelovali so tako posamezniki kot družine, predvsem pa organizacije in društva našega kraja: Društvo podeželskih žena Ajda, Društvo Dolanskih fantov in deklet, Glasbena sekcija Križaj, Jamarski klub, HUD Karel Barjanski, Lovska družina, PGD Breg-Pako, Planinsko društvo, Šahovski klub, TVD Partizan, Zavod TRI-NITI. Pri čistilni akciji so sodelovali tudi vsi varovanci in vzgojitelji vrtca Borovnica ter vsi prvošolci in njihove razredničarke OŠ dr. Ivana Korošca Borovnica. Skupaj je Borovnico čistilo več kot 300 občanov. Pri tem se Špela Grohar zahvaljuje Boštjanu iz Komunalnega podjetja, ki je servisiral kolesa, komunali, ki je odpeljala vse odpadke in vsem, ki so zavihali rokave.  

Med samo čistilno akcijo se ločuje na koristne in nekoristne odpadke, to so folije, cigaretni ogorki, koščki plastike, stiropor in podobno. Med koristnimi lahko recikliramo pločevinke, plastenke, steklo, papir. Med odpadki se vedno najdejo tudi večji kosi kmetijske ali vrtičkarske opreme, te se najpogosteje zataknejo ob grmovje. Kot je še povedala Špela, so ekološki otoki in nabrežje Borovniščice, predvsem okoli Fenolita, najbolj nečiste lokacije. “In seveda regionalna cesta, kjer ob cesti najdemo celo kolekcijo pločevink in plastenk.”

Še vedno se najde tudi salonitke, ki jih med akcijo le locirajo. Težavne so tudi lokacija, kjer se zbirajo ljudje. “Žal je ena takšnih šolsko igrišče, zato se mi zdi vključenost osnovne šole v tak dogodek izredno pomembna.” Tudi župan Peter Črnilogar meni, da bi lahko bila Borovnica čistejša. “Ta akcija je začetek. Vidimo pa napredek, kjer smo postavili kamere, da je boljše. V samem naselju bi lahko bolj skrbeli, predvsem pri mladih imamo veliko prostora za izboljšanje. Tudi sam spodbujam, pozivam in prosim, naj ljudje pospravljajo za seboj, čisto okolje so tudi boljši odnosi.” 

Špela rada organizira čistilno akcijo v Borovnici, saj jo veselita lep odziv in številčnost udeležbe, pa tudi vključenost otrok. Tudi kot mama in organizatorka vsakič znova vidim, kako se otroci, ki sodelujejo, še bolj povežejo z okolico, razvijajo odnos do narave in krepi se jim občutek, da je vsako njihovo dejanje pomembno in da imajo zelo pozitiven prispevek. Kot pravi učiteljica Karmen Turšič: “Otroci so s takim veseljem pobirali odpadke, da jih je bilo veselje gledat. Moja dolgoročna želja je, da je vključena celotna osnovna šola. In skrb se začne pri malih stvareh. In seže dlje, kot si mislimo.” 

Priznava, da ima včasih sicer očbutek, da opravljajo sizifovo delo, pa vendar prevladujejo pozitivni občutki. “Predvsem pa so ljudje, ki čistijo na akciji in izven nje, čudoviti ljudje. Letošnja akcija je potekala tudi v duhu vseslovenskega DNEVA ZA SPREMEMBE – NAJ TVOJA VOLJA SPREMINJA VESOLJA, z namenom spodbujanja občanov k aktivnemu odzivu na potrebe svoje skupnosti. S tem sloganom je želela slovenska filantropija povabiti, da z aktivacijo svoje volje sodelujemo pri pozitivnem spreminjanju naših vesolj – svojih skupnosti, krajev, organizacij, družbe in nenazadnje sebe.” 

Rok Mihevc