Tehnologija v vsakdanjem življenju – priložnost, ne ovira

Danes se naša življenja vse bolj prepletajo s tehnologijo – s pametnimi telefoni, računalniki in drugimi digitalnimi napravami. Kljub temu se številni starejši še vedno raje izogibajo uporabe le-te. Razlogi so različni: pomanjkanje zanimanja, nepoznavanje ali pa preprosto negativen odnos do novosti. A če pametne naprave uporabljamo premišljeno, nam lahko močno olajšajo življenje in nas ohranjajo povezane z drugimi. 
Družba se hitro razvija in vse več opravil poteka prek spleta – od plačevanja računov, naročanja pri zdravniku do prijav na storitve preko spletnih obrazcev. Čeprav je prvi stik s tehnologijo lahko zahteven, z redno vajo hitro ugotovimo, kako uporabna in prijazna je lahko. Pomembno je, da ostajamo samostojni in v stiku z drugimi – prav pri tem nam lahko pametni telefon ter računalnik močno pomagata.

Učenje uporabe pametnih naprav – skupaj je lažje!
V Sloveniji narašča število delavnic, namenjenih učenju uporabe pametnih telefonov in računalnikov za starejše. Tudi v naši občini Log-Dragomer smo že izvedli vrsto tovrstnih izobraževanj, ki so mnogim predstavljala prvi korak v svet tehnologije. 
Mnogi ste se že udeležili skupinskih delavnic in pridobili osnovno znanje, nekateri pa ste nadaljevali z dodatnim učenjem v študijskih krožkih. Več informacij o prihajajočih delavnicah boste našli v spodnji preglednici.

Individualna pomoč – prilagojena vam
Zavedamo se, da skupinske delavnice včasih niso dovolj. Nekateri ste nam povedali, da ste znanje hitro pozabili; se niste naučili tistega, kar ste želeli, ali pa je bilo učenje prehitro. Zato v občini Log-Dragomer ponujamo tudi individualno učenje: ena na ena. 
Individualna srečanja potekajo v pisarni za starejše Podaj roko, ki se nahaja v občinski stavbi, in v Društvu upokojencev Dragomer-Lukovica. Na začetku se pogovorimo o tem, kaj že znate in kaj bi se želeli naučiti, nato pa skupaj določimo termine, ki vam najbolj ustrezajo. Srečanja lahko potekajo enkrat ali večkrat – toliko časa, dokler se ne boste počutili samozavestno pri uporabi novih znanj. 
Pomoč nudimo tudi pri manjših težavah – če se na primer zatakne pri določeni aplikaciji ali opravilu. V takih primerih se seveda oglasite samo enkrat. Podobno pomoč nudijo tudi na Digitočki, vsakemu posamezniku na razumljiv način nudijo svetovanje in uporabniško podporo s področja uporabe digitalnih javnih storitev (e-uprava ipd.). Ena od udeleženk je povedala: “Na računalniške ure sem prihajala v Pisarno za starejše, saj pri tem tempu tehnološkega napredka res potrebujemo pomoč. Delo v paru mi je bilo zelo všeč – osredotočili sva se na točno tiste stvari, ki so mi povzročale težave, in jih reševali neposredno na mojem računalniku.”

Vas tehnologija spravlja v zadrego? Niste sami. 
Imate težave pri uporabi pametnega telefona ali računalnika? Bi radi začeli znova ali pa samo izpopolnili svoje znanje? Pridružite se našim delavnicam, oglasite se v pisarni Podaj roko ali pa povprašajte v društvih o možnostih, ki so vam na voljo v občini. Teh ni malo!

Ekipa Podaj roko