Uspešen zaključek Erasmus+ projekta Dance to be FIT

V soboto, 12. aprila, je v športni dvorani na Dobrovi potekal plesni festival, ki je bil sklepni dogodek mednarodnega Erasmus+ športnega projekta Dance to be FIT. Na festivalu se je kar 170 otrok iz Slovenije in Hrvaške predstavilo s plesnimi točkami v slogu rokenrola, ki so se jih skozi leto učili pod strokovnim vodstvom plesnih učiteljev projektnega konzorcija, ki ga je vodil Plesni klub Briljantina.

Festival je združil učence osnovnih šol Trnovo, Kolezija, Horjul, Franca Rozmana Staneta, Dolenjske Toplice ter njihove hrvaške vrstnike iz Zagreba. Posebna pozornost je bila namenjena tudi otrokom iz Ukrajine, ki so se zaradi vojne preselili v Slovenijo in na Hrvaško ter se aktivno vključili v projektne dejavnosti.

Mladi plesalci so se predstavili s tremi sklopi plesnih koreografij: samostojnimi nastopi, skupinskimi točkami in plesom v parih. Izvajali so jih na glasbo slovenskih in hrvaških rokenrol izvajalcev. Vrhunec dogodka je bila skupinska točka vseh 170 otrok na pesem We Go Together, ki jo je skoraj 200 obiskovalcev nagradilo s stoječimi ovacijami.

Prireditev so otvorili Mirjam Kerpan Izak, predsednica Svetovne rokenrol zveze (WRRC) in generalna direktorica projekta, Denis Lilih, športni direktor WRRC in generalni sekretar PK ARRK MegaRock, ter mag. Đulijana Juričić, ravnateljica OŠ Trnovo. Festival sta povezovala Jaka in Žiga Vrevc Žlajpah iz PK Briljantina, ki sta tudi usklajevala projektne aktivnosti.

Projekt Dance to be FIT je nastal kot odgovor na zaskrbljujoče trende upadanja telesnega in duševnega zdravja otrok v Sloveniji, na Hrvaškem in širše. Pandemija COVID-19 je te trende še poslabšala, zato so se partnerji projekta – Plesni klub Briljantina, PK MegaRock, OŠ Trnovo in hrvaško podjetje Mentalni trening j.d.o.o. – odločili otrokom ponuditi strukturiran, zabaven in zdrav način gibanja.

Osrednji cilj projekta je bil izboljšati psihofizično stanje mladih skozi športni ples – rokenrol, ki združuje gibanje, umetniško izražanje, ekipno delo, socialne interakcije in medkulturno povezovanje. Projektne dejavnosti so vključevale 12-tedenske sklope plesnih vadb, predavanja o duševnem zdravju in prehrani ter začetna in zaključna testiranja SLOFIT in psiholoških kazalnikov, ki bodo osnova za pripravo metodološkega dokumenta z dolgoročnimi priporočili.

Otroci so imeli v sklopu projekta možnost razvijati motorične sposobnosti, pridobivati plesno znanje, graditi samopodobo, razvijati občutek pripadnosti ter se povezovati z vrstniki iz drugih okolij. Poleg tega so dobili priložnost sodelovati v skupnih športnih dogodkih in taborih.

Čeprav se je projekt formalno zaključil, bodo v Plesnem klubu Briljantina z aktivnostmi nadaljevali. Otroci, ki želijo nadaljevati s tečaji rokenrola ali začeti na novo, se lahko vključijo v redne vadbe na različnih osnovnih šolah, kot so Trnovo, Kolezija, Koseze, Horjul in Dolenjske Toplice. Interesenti lahko kontaktirajo klub prek e-pošte na info@briljantina.si ali telefonske številke 031 493 514.

Festival ni bil le plesni zaključek projekta, temveč dokaz, da je gibanje lahko tudi pot do boljšega počutja, povezanosti in srečnejšega otroštva.

M.D., Ž.V.Ž.

Foto: PK Briljantina