Za slovesen uvod so se potrudili pevci Mešanega pevskega zbora Mladi po srcu, pod vodstvom Iztoka Urbanca, in zapeli pesem, ki jo Slovenci še kako dobro poznamo: V dolini tihi. Gre za slovensko ljudsko oziroma narodno pesem, katere avtor in čas nastanka nista znana. Najbolj znana je priredba Ansambla Lojzeta Slaka in Fantov s Praprotna iz leta 1966, pod priredbo pa je podpisan Niko Zlobko, oče občanke Občine Log–Dragomer in velike umetnice: harfistke Mojce Zlobko Vajgl. Zbor je spremljala Orffova skupina iz Osnovne šole Log–Dragomer. Pesem V dolini tihi vstopa že v šesto desetletje, odkar jo je Lojze Slak s svojimi pevci nadvse priljubil Slovencem.
Nadaljevala sta Otroški in Mladinski pevski zbor Osnovne šole Log–Dragomer pod vodstvom Mojce Lorber in se v svojem nastopu poklonila najbolj znanemu slovenskemu mačkonu – Mačku Muriju. Maček Muri je slovenska ponarodela pravljica o črnem mačku iz Mačjega mesta in o njegovi prijateljici muci Maci, letos pa mineva že 50 let od njenega nastanka. Daljnega leta 1975 jo je napisal Kajetan Kovič, zgodbo pa je ilustrirala Jelka Reichman. Izšla je v šestnajstih ponatisih, še vedno pa se uvršča na sezname 10. najbolj izposojanih knjig v slovenskih knjižnicah. Mladim pevkam in pevcem sta se pridružila tudi flavtistka Sara Malavašič in klarinetist Lan Gutnik ter plesalke Živa, Glorija, Eva in Nika.
KUD Kosec je tokrat v goste povabil pevke ljudskih pesmi Trlce iz Ligojne, ki so del Kulturnega društva Ligojna. Nastopajo že sedemnajst let, znane so v bližnji in daljni okolici, rade se odzovejo povabilu na različna srečanja ljudskih pevcev in godcev. Redno se udeležujejo območnih prireditev Javnega sklada za kulturne dejavnosti, kjer so že trikrat dosegle regijski nivo, enkrat pa celo državnega. Njihova značilnost je noša: obleka kuča-majka, kot jo poimenujejo, sicer pa so bile tako oblečene premožnejše kmečke ženske v času Cankarjevega življenja ob svečanih priložnostih na obrobju Ljubljanskega barja. V okviru nastopa Trlc, ki so navdušile z nekaj znanimi ljudskimi, sta za krajši igrani nastop poskrbeli članici dramske skupine Sadika iz Ligojne: Marinka Kupec in Jelka Mele ter na zanimiv način predstavili Cankarjevo črtico Greh.
Piko na i sta letošnji prireditvi dodala dva odlična glasbenika iz okolice Cerknice, in sicer izkušena pevka Maša Simčič, ki se je kalila v zborih in raznovrstnih vokalnih zasedbah. Sodelovala je z mednarodno priznanimi glasbeniki in se pri njih izpopolnjevala. Čeprav je diplomirala iz klasičnega petja, jo navdušuje raziskovanje glasbenih žanrov in vokalnih tehnik. Kot spremljevalna vokalistka pogosto nastopa z različnimi glasbenimi zasedbami ter sodeluje pri pevskih projektih in v studiu za vokalno glasbo, kjer se ukvarja z improvizacijo. Na kitari jo je spremljal Simon Baraga, ki je svojo glasbeno pot začel v glasbeni skupini skupaj z očetom. Najraje igra blues, sicer pa nastopa v različnih zvrsteh, kot sta yugo rock in pop. Sodeloval je na mnogih večjih glasbenih prireditvah in redno sodeluje z mnogimi znanimi slovenskimi glasbenimi imeni. Maša in Simon sta izvrstno interpretirala tri Prešernove pesmi, in sicer: O, Vrba, ki jo je uglasbil žal že pokojni Miro Tomassini, dolgoletni kitarist Vlada Kreslina in soavtor mnogih njegovih uspešnic, nato Nezakonsko mater, za katero je glasbo napisala Zvezdana Novaković, vsestranska glasbena ustvarjalka in performerka, ter za konec še pesem Kam, za katero je glasbo napisal legendarni Aleksander Mežek.
Zadnjo besedo je imela predsednica Kulturno umetniškega društva Kosec Anica Vengust in zaključila z mislijo, da je kultura nekaj, kar preveva vse naše življenje in je izjemno zadovoljna, da je tokrat kultura na odru povezala vse generacije.
Andreja Čamernik Rampre
Foto: Daniel Rampre