Nov svetnik in nov prizidek

Najprej povejmo, da je prišlo do spremembe pri članih občinskih svetnikov. Aljoša Žerjav je namreč zaradi zaposlitve na občinski upravi za podsekretarja za področje investicij odstopil kot svetnik in predsednik odbora za prostor. Izpraznjen svetniški stolček je zasedel Andrej Erčulj, za predsednika odbora pa je bil potrjen Slavko Gabrovšek. Zaradi neudeležbe na sejah odbora za prostor so razrešili Gašperja Petelina. 

Sledila je predstavitev odloka o ustanovitvi in organiziranju Komunalnega podjetja Vrhnika. Razloge za spremembe je pojasnil odvetnik dr. Aleksij Možina, ki je dejal, da je odlok kompromis in da bo položaj manjših občin v razmerju do velike občine bistveno boljši kot v sedanji ureditvi. Novi odlok uvaja svet ustanoviteljic, ki predstavlja skupni organ občin in ima pomembno vlogo pri usklajevanju odločitev. Sestavljajo ga župani vseh treh občin, pristojnosti pa med drugim vključujejo določanje pogojev za izvajanje javnih služb in cen storitev, usmerjanje investicijske politike in razvojnih programov, sprejemanje splošnih aktov podjetja in usklajevanje odločitev občinskih svetov glede statusnih sprememb podjetja. Svetniki so odlok potrdili. 

Ravnatelj Osnovne šole dr. Ivana Korošca Daniel Horvat je v letnem poročilu za prejšnje leto izpostavil dobre rezultate NPZ-jev in pojasnil, da je zavod sicer beležil minus. Opozoril je na mnogo premalo večnamensko dvorano, ki ob večjih šolskih prireditvah poka po šivih, kar postaja zaskrbljujoče. Potožil je tudi o težavah pri prehrani, saj npr. ceno malice določa šolsko ministrstvo, ta znaša 1,10€, “zdaj pa si predstavljajte, kaj dobite za ta denar,” je dejal ravnatelj. Razprava je sicer tekla predvsem o kadrovski in prostorski stiski v šoli, nato pa so svetniki obravnavali še razporeditev presežka prihodkov nad odhodki javnega zavoda, ki bo namenjen za pripravo investicijskega projekta razširitve šole. Predviden je prizidek telovadnice, del katerega bi bila še kotlovnica, ki bi ogrevala tudi objekte v okolici. Pri financah bi levji delež lahko predstavljala nepovratna sredstva razpisa ministrstva za javne šolske objekte, je pojasnil svetnik Slavko Gabrovšek, ki v tem vidi veliko priložnost za borovniško šolo. Svetniki so pobudo podprli, prav tako so podprli delovno uspešnost ravnatelja za prejšnje leto, torej nagrado v višini petih odstotkov njegove osnovne plače.  

Sledile so še potrditve zaključnega računa proračuna, celostne prometne strategije, odloka o dolgotrajni oskrbi na domu in odloka o sofinanciranju letnega programa športa, v drugo so obravnavali še spremembe statuta občine in poslovnika občinskega sveta.  

Pri pobudah in vprašanja svetnikov je Boštjana Pervinška zanimalo razpletanje težav odvodnjavanja na igrišču na Dolu, Marko Žitko je ponovno spomnil na nemogoče razmere na šolskem parkirišču, Matjaž Ocepek pa je žalostno ugotovil, da se Košutov vrt degradira in bi rad videl, da se mu povrne namen srečevanja ljudi na različnih prireditvah. Glede zemljine, nezakonito odpeljane na Pokojišče, je župan Peter Črnilogar na pobudo Boštjana Zakrajška poročal, da si je lokacijo ogledala inšpektorica za okolje, ki še ni podala nobenih informacij.  

Na sejo so uvrstili tudi poročilo vaškega odbora o spremembah in izboljšavah v Borovnici, v katerem so pregledali izvedbo preteklih predlogov. Članica odbora Špela Jevnikar je ocenila, da veliko sprememb in izboljšav niso zaznali, pri tem pa spomnila, da je nekaj stvari lahko hitro rešljivih. Pri podvozu v Jele, ki je večkrat poplavljeno, je Črnilogar pojasnil, da enostavne rešitve ni, je pa omenil več možnosti, ki jih še preučujejo. Odvodnjavanje je problematično predvsem zaradi obnove železniške proge.  

Rok Mihevc